fbpx

Лариса Антощук: Про виклики та тенденції для розвитку ІТ-бізнесу в Україні

Лариса Антощук – адвокат, керівник практики з вирішення податкових спорів компанії KPMG Law Ukraine. KPMG – це міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові, консультаційні послуги та представляють інтереси бізнесу в судах. 

Які ключові тенденції розвитку бізнесу в Україні Ви можете відзначити за останні два роки? Як Ви бачите розвиток ІТ галузі в розрізі ініціатив із оподаткування?

Я прихильник метафори, що в українській економіці є дві «перекачаних руки» – ІТ-галузь та агросектор. Ці галузі, як і ряд бізнесів в Україні, розвиваються не завдяки, а всупереч регуляторним, валютним та податковим обмеженням для вітчизняного бізнесу. Хоча за останні два роки умови ведення бізнесу в цілому суттєво покращилися – відбулося зрушення в бік лібералізації валютного контролю, зняття ряду регуляторних перепон. 

Зрозуміло, що ІТ-галузь впевнено продовжує розвиватися з огляду на існування так званого «внутрішнього офшору» – системи спрощеного оподаткування. Розвиток галузі був би швидшим, якби не з’являлися час від часу ініціативи на кшталт обговорюваного навесні цього року законопроекту Мінсоцполітики, яким пропонувалося надати інспекторам праці можливість перекваліфікувати цивільно-правові договори в трудові відносини на підставі наявності трьох із семи критеріїв (мова йде про проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці»). 

На фоні кадрового дефіциту через відтік якісних працівників закордон, ця ініціатива у випадку втілення могла б додати суттєвих проблем не лише ІТ-галузі. Завдяки активним дискусіям і критиці Державної Регуляторної служби документ так і не пішов у парламент. 

Більш реальними поточними викликами на наступні роки для ІТ-сфери в площині оподаткування можуть стати вимоги, які Україна імплементує в рамках плану BEPS. Ідеться про ряд потенційних змін, спрямованих на відкриття даних щодо кінцевих контролерів компанії, аналізу цін на предмет дотримання принципу «витягнутої руки», аналіз економічної діяльності з боку представництв в Україні та фактів неправомірного використання умов угод про уникнення подвійного оподаткування (аналіз тесту основної цілі та наявності бенефіціарного власниками щодо операцій з виплати пасивних доходів у вигляді процентів, дивідендів та роялті закордон). І тут доцільно слідкувати за зміною підходів – проінформований, значить, озброєний. 

Чи вирізняється Дніпро серед інших міст України? Як Дніпру стати приваблим центром для бізнесу?

Часом про факт інвестпривабливості міста можуть свідчити зовсім неочікувані дані. Я була вражена статистикою Державної фіскальної служби за результатами 2018 року – вони свідчила про те, що Дніпро – друге місто (після Києва) за сумами сплаченого податкового збору з транспортних засобів. Тобто, така кількість так званих «елітних» авто (вартість, яких перевищує 375 мінімальних заробітних плат) в місті опосередковано підтверджує рівень бізнес-активності, якість інфраструктури. 

Зрозуміло, аби економіка міста надалі могла розраховувати на велику кількість людей, якість інфраструктури має постійно зростати (мова йде не лише про аеропорти, дороги, лікарні, школи, а й про цілий ряд переваг, які відрізняють якість часу жителів та працюючих у місті). Але готового рецепту ні в кого немає – проактивність, стратегічне мислення і співпраця по його втіленню можуть реалізувати економічні дива в короткі строки.

Які ризики є найбільшими викликами для бізнесу в Україні сьогодні? 

Якраз можу поділитися із Вами свіжими результатами опитування  «Погляд керівників в Україні 2019», в якому KPMG в Україні відобразила результати опитування керівників 1300 найбільших українських компаній. Фактично, за пріоритетністю в Україні ризики виглядають наступним чином: 1) кадровий дефіцит; 2) регуляторні; та 3) операційні ризики. 

Якщо порівнювати із викликами, які відзначають  компанії на міжнародному ринку, то в них в пріоритетні ризики: 1) ризик кліматичних змін і погіршення навколишнього середовища; 2) вимога швидко адаптуватися до змін (інакше – банкрутство) і швидка діджитал-трансформація і впровадження новітніх технологій; 3) загроза територіальності (протекціонізм, торгові війни, тарифна політика).

Виклики міжнародного бізнесу можуть бути чудовою можливістю для українського ІТ-середовища – мова йде про діджитал-трансформації та впровадження новітніх технологій. Наскільки ми готові скористатися цією можливістю, покаже час. 

Купити квиток

Early Bird

Early Bird

750 Вартість дійсна до 30 червня

Повна вартість

Повна вартість

1500 Діє з 1 липня